Alışveriş Hastalığı Nedir? - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi

​Kişilerin ihtiyaçları olmadığı halde sürekli alışveriş yapması yapılan bu alışverişlerin kontrolsüz bir biçimde olması ve zihnin sürekli alışverişle meşgul olması bu hastalığın başlıca nedenlerindendir. Bu hastalığın adı oniomaniadır. Alışveriş hastalığı oldukça eski dönemlerde tanımlanmaya başlamış.

​Alışveriş hastalığına yakalanmış kişiler genel olarak sosyal hayatlarında problem yaşayan, mutsuz, depresif kişilerdir. Bu hastalık bu tip kişilerde daha fazla görülür. Bu olumsuz duygu durumlarını bastırmak için bireyler kendini daha fazla alışveriş yapmaya adarlar. Böylece bu duyguların etkisinden kurtulmaya çalışırlar. Bu durum giderek bir bağımlılık halini alır. Birçok birey üzgünken ya da kendini iyi hissetmediğinde alışveriş yapar. Fakat alışverişlerin aşırıya kaçması ve bunun önüne geçilememesi alışveriş hastalığını ortaya çıkarır.

Alışveriş Hastaları

​Alışveriş yaptıkları süre kısa süreli bir rahatlama yaşarlar. Fakat sonra pişman olmaya başlarlar. Buda ruhsal açıda kişinin yıpranmasına neden olur. Bu hastalık bir süre sonra kişi ne kadar alışveriş yapsa da tatmin olmamasına sebep olur. Alışveriş hastalığı dürtü bozuklukları adı altında ele alınmaktadır. Dürtü bozukluklarının özellikleri arasında olan herhangi bir isteğe karşı koymada başarılı olamama durumu alışveriş hastalığının da temelini oluşturur. Alışverişin hangi noktada bağımlılık sınıfına girdiğini gösteren durumlardan biri yaşamsal ihtiyaçları aşırı bir şekilde aşan alışverişler yapmaktır.

Tedavisi

​Birey kendisinde alışveriş hastalığı olduğunu kabul etmelidir. Bu bağımlılıktan kurtulmak diğerlerinde olduğu gibi kişinin isteği ve çabasına bağlıdır. Birey bu süreçte bir uzman yardımı alabilir.

Bir önceki yazımız olan Elektrikten Tasarruf Nasıl Edilir? başlıklı makalemizde elektrikten tasarruf, faturalar az gelsin ve tasarruf etme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alışveriş Hastalığı Nedir? - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

Alışveriş Hastalığı Nedir? - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …

Alışveriş Hastalığı Nedir? - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Cumhuriyet ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti asırlarca padişahlıkla yönetildikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirmiş ve saltanata son vermiştir. Son padişah Vahdettin, yabancı devletlerin yanında yer almıştır. Buna daha fazla göz yummak, İstanbul hükümetini desteklemek ise imkansız hale gelmiştir. Mustafa Kemal harekete geçti. Kendi yanında yer alan arkadaşları ve halkla birlikte, bir …