Çörek Otu Nasıl Kullanılır? - image  on http://merakediyorsan.com
Sağlık

Çörek otu, binlerce yıldır kullanılmaktadır. Pek çok kutsal kitapta adı geçmektedir. Şifalı bitki olarak bilinir. Çörek otunun bilinen en önemli özelliği, kanser hastalıklarına iyi gelmesi, kanser hücrelerini yenilemesidir. Antik Yunan döneminden, eski Mısır Uygarlığına kadar kullanılmıştır. Çörek otunun yine en çok bilinen etkileri, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, ağrıları hafifletmesi ve astım rahatsızlıklarına iyi gelmesidir.

Çörek otu nedir? Faydaları nelerdir?

Türkiye’de her bölgede yetişir. İnce yapraklardan oluşan, otsu bir bitkidir. Çörek otunun kullanılan yeri, yapraklar üzerindeki tohumlardır. Bu tohum içerisinde vitamin ve mineral zenginliği vardır. Bazı ilaçların ham maddesi olarak kullanılır. Çörek otunun içinde A vitamini, C vitamini ve fosfor bulunur.

Çörek otunda fazlaca c vitamini bulunduğu için anti oksidan özelliği vardır. Omega-3 ün vücuda gereksinimi için kullanılır. İçerisinde, iltihap olmayı engelleyen maddeler vardır. Eklem iltihaplarında etkilidir. Özellikle meme ve prostat kanseri başta olmak üzere, pek çok kanseri yavaşlatma ve engelleme özelliği vardır. Bir diğer faydası, karaciğeri korur. Çörek otu, kandaki şeker miktarını düşürür. Bahar nezlesi, alerjik astım ve bronşitli astım rahatsızlıklarına iyi gelir. Diğer bazı alerjik rahatsızlıklara da iyi gelir. Mide zarını korur ve zarar görmesini engeller. Çörek otu, nefes darlığını açıcı etkisi vardır. Kalp sağlığını koruyucu etkisi vardır.

Kullanım şekli:

Tohum halinde kullanılmalıdır. Öğütülen çörek otunun içindeki yağlar uçup gideceğinden her hangi bir faydası olmaz. Çörek otu, günlük hayatta her yerde kullanılır. Pastalarda ve böreklerde üstüne dökülerek kullanılır. Kahvaltı ve yemeklerden önce de kullanılır. Yemeklerden 1 saat önce 1 tatlı kaşığı ölçüsünde çiğnenir. Tadı acı olduğundan, yoğurt ya da bal ile karıştırılarak da tüketilir. Çörek otu yağı, romatizma, migren, sırt ve baş ağrılarına iyi gelir.

Bir önceki yazımız olan Sağlık ve Kilo Vermek İçin Besinler başlıklı makalemizde sağlıklı beslenmek, sağlıklı kilo verme yolları ve sağlıklı kilo vermek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çörek Otu Nasıl Kullanılır? - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
İnşaatta Kask Takmanın Faydaları

​İnşaat şantiyeleri ülkemizde A sınıfı riskli çalışma alanları olarak belirlenmiştir. Şantiyede A sınıfı iş güvenliği uzmanı çalıştırılması zorunludur. Bir inşaat sahasında iş makineleri, iskeleler, vinç gibi ekipmanlar kullanılmaktadır. İş güvenliği önceliklerinden biride işçi sağlığı ve çevre güvenliğinin sağlanmasıdır. Bir inşaat mühendisi ve iş güvenliği uzmanı yeterli önlemler alınmadan çalışmayı başlatmaması …

Çörek Otu Nasıl Kullanılır? - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Sınırsız İnternettin Zararları Nelerdir?

​ Her yıl büyük bir hızla internet kullanım oranı artıyor. Bunun nedeni ise yaygınlaşan internet kullanımı ile birlikte, sınırsız internetin de oldukça uygun bir fiyata sunuluyor olmasıdır. Sınırsız internet kullanımının yaygınlaşması, teknoloji bakımından önemli bir gelişme olarak görülse de beraberinde birçok endişeyi de getiriyor. Bu endişenin asıl kaynağını ise çocuklar …

Çörek Otu Nasıl Kullanılır? - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Alışveriş Hastalığı Nedir?

​Kişilerin ihtiyaçları olmadığı halde sürekli alışveriş yapması yapılan bu alışverişlerin kontrolsüz bir biçimde olması ve zihnin sürekli alışverişle meşgul olması bu hastalığın başlıca nedenlerindendir. Bu hastalığın adı oniomaniadır. Alışveriş hastalığı oldukça eski dönemlerde tanımlanmaya başlamış. ​Alışveriş hastalığına yakalanmış kişiler genel olarak sosyal hayatlarında problem yaşayan, mutsuz, depresif kişilerdir. Bu hastalık …