Dev Ahtapot Türü Akvaryumda Saklanıyor - image uqx2pfdcaujaomm5bxxv on http://merakediyorsan.com
Bilgi

Dev ahtapotun onlarca yıldır sıcacık bir şekilde gizlenebileceğini düşünmezsiniz. Ancak araştırmacılar, California’dan Alaska’ya ve Japonya’ya kadar dünyanın en büyük ahtapotu olan dev Pasifik ahtapotunun aslında iki tür olduğunu öğrendi. Artık “fırtınalı dev ahtapot” un doğru bir şekilde tanıtıldığına göre, onun hayatta kalmasını sağlamak için daha fazla bilgi edinmek zorundayız.

Bu keşif tamamen şaşırtıcı değil. Bilim adamları, dev Pasifik ahtapotunun birden fazla türe ait bir “şemsiye adı” olabileceğinden şüpheleniyorlardı. 2012’de Alaska Pacific Üniversitesi’nden araştırmacılar ve US Geological Survey, Prince William Sound’da genetik olarak farklı bir GPO grubu buldu. Ne yazık ki, ahtapotları vahşi doğaya geri döndürmeden önce DNA analizi için yalnızca küçük bir kol dokusu kesimi toplayıp iki grubun da görsel açıdan farklı olup olamayacaklarını bulamadılar. Alaska Pasifik Üniversitesi’nden lisans öğrencisi olan Nathan Hollenbeck, ahtapotların yaygınlaştığı karides balıkçılığına bakarak üst düzey tezler için bu şifalı yaratıkları ele aldı.

Alaska’daki karides balıkçısı, suya tencereler attı, bir güne kadar oturmalarına izin verin, sonra bunları içeri alan tırmanmaya başlamıştı. Bazen dev bir ahtapot da tırmanacak – belki de yemle ya da belki de sadece ahtapotlar yapmayacağınız gibi çatlakları araştırıyorlar. Hollenbeck, Earther’e şunları söyledi: “Genellikle ahtapotlar karides yedi” diyor ve “karides kabukları, bacakları ve antenleri var.”

Düzenli bir devasa Pasifik ahtapotu. Fotoğraf Nezaket Kirt L. Onthank

Hollenbeck, iki tür dev ahtapotu yalnızca onlara bakarak tanımlayabileceğini buldu. Bir tanesi tanıdık GPO’ydı; diğeri bedeninin uzunluğu boyunca farklı bir fırfırla doluydu. Bu fırıldak ahtapotlar ayrıca kaldırılmış cildin meraklı “kirpiklerini” sergiledi ve kafanın önünde GPO’ların yalnızca bir tane bulunduğu iki beyaz nokta oluşturdu.

Hollenbeck, görsel açıdan farklı bir grubun genetik açıdan farklı olanla eşleştiğini doğrulamak için ahtapot kollarının küçük parçalarını kesmiştir. Gelecekteki çalışmaların bu istilacı örnekleme tekniğini önleyip önleyemeyeceğini bilmek istediği için ahtapotların cildini pamuklu çubuklarla savuşturarak DNA da topladı.

Muhtemelen bir doktorun kolunuza bir iğne takmaktan ziyade yanağını sopasını tercih edersiniz ya da bir parmağın ucundan kesip atabilirsiniz. (En azından ahtapot silahları yenilenir.) Muhtemelen diğer hayvanlar bu tercihi paylaşmaktadır. Bilim adamları, memelilerde ve kuşlarda rutin olarak invaziv olmayan örnekleme teknikleri kullanıyor ancak Hollenbeck, bir ahtapotu çırpmak için ilk araştırmacıydı. Bir cazibe gibi davrandı ve kol ipuçları ve sürüntülerden alınan DNAlar kabul edildi: saçak ahtapot, GPO’dan ayrı bir türdü. Hollenbeck ve danışmanı David Scheel sonuçlarını Kasım ayında American Malacological Bülteni’nde yayınladılar .

“Muhtemelen insanlar yıllardır bu ahtapotları yakaladılar ve hiç kimse fark etmedi” dedi Scheel. Dondurulmuş dev ahtapotlar GPO’lara göre daha az dağılmış görünmektedir-Hollenbeck ve Scheel, Haziranau’dan Bering Denizine kadar yalnızca bu türlerin güvenilir raporlarını topladılar. Ayrıca tidepoolers veya scuba dalgıçları tarafından engellenmemiş daha derin su tercih ediyor gibi görünüyor. Yine de bu yaşam alanlarında oldukça yaygın olabilirler. Dondurulmuş devler, Hollenbeck’in karides kaplarında ahtapotun üçte birini oluşturdu.

Yengeç ve morina da Alaska Körfezi’ndeki kaplarla avlanır ve muhtemelen bu kaplara tutulan ahtapotların çoğunun fırıncı devler olduğu ortaya çıkar. Bunun, canlıların hayatta kalması için bir tehdit oluşturup oluşturmadığını kimse bilmiyor.

GPO’lar için bile, aşırı avlanma riski altında olup olmadığını belirlemek için yeterli bilgiye sahip değiliz. Alaska Balıkçılık Bilim Merkezindeki devlet bilim insanları, “Alaska Körfezi’ndeki tür kompozisyonu, yaşam öyküsü, dağılımı ve bolluktaki ahtapot bilgisinin zayıf olduğu için” çok muhafazakar “yönetim önerirler.

Şimdilik, federal yönetmelikler, orada kaç kişinin bulunduğunun mevcut en iyi tahminlerine dayanarak, maksimum bir ahtapot karnesini belirtir. Alaska morina balıkçılığı, bu sınırı aştığında en azından bir kez kapatıldı. Fakat, GPO’lar ve fırtınalı devler tek tek numaralarla bir araya getirildiğinde, balıkçılığın iki farklı türe etkilerini ayırmak imkansızdır.

Fırınlanmış dev ahtapotun henüz bir Latin ismi yok (ancak GPO, Enteroctopus ile aynı cins olması bekleniyor ). Belli başlı ya da değil, fırtınalı devler, balık tencere araştırmalarını sürdürecek ve bazen suya atılacak bazen de yem olarak öldürülecek yüzeye çekilecek. Her iki durumda da, GPO’dan belirgin olmayan sadece dev ahtapot olarak kaydedilecekler.

Ve yine de, iki tür arasındaki deriden derin farklılıklar, yaşam biçiminde, diyette veya çoğalmada daha fazla temel farklılığın herhangi bir sayısını temsil edebilir. Şırıltı hakkında Scheel, “Düşünüyordum da, bir ahtapot neden bedeninden öyle bir çıkıntıya sahip olacaktı ki?” Dedi. Belki de yaşam alanları seçiminde ve ekolojide bedensel farklılıklarla yansıtılan farklılıklar görüyoruz “diye ekliyor. Habitat kullanımında kalıpları araştırmak için dev türlerin sportif anlamda daha da küçük olan ahtapotlarla karşılaştırılmasını istiyor.

Şimdilik, Scheel’in yeni devlerle ilgili hayran sözlerinden daha fazlasını biliyoruz: “Çok güzeldir.”

Bir önceki yazımız olan Japon Bilim Adamları İnsan Robot Üretti başlıklı makalemizde insan robot üretildi, insan robotları nedir ve Japon Bilim Adamları İnsan Robot Üretti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dev Ahtapot Türü Akvaryumda Saklanıyor - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

Dev Ahtapot Türü Akvaryumda Saklanıyor - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …

Dev Ahtapot Türü Akvaryumda Saklanıyor - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Cumhuriyet ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti asırlarca padişahlıkla yönetildikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirmiş ve saltanata son vermiştir. Son padişah Vahdettin, yabancı devletlerin yanında yer almıştır. Buna daha fazla göz yummak, İstanbul hükümetini desteklemek ise imkansız hale gelmiştir. Mustafa Kemal harekete geçti. Kendi yanında yer alan arkadaşları ve halkla birlikte, bir …