Devlet Kontrolünde Olan Sektörler - image favicon-196x196.1.7 on http://merakediyorsan.com
Genel

Devlet kontrolünde bulunan sektörlerin sermayesinin tamamı ya da büyük kısmı devlet elindedir. Doğal olarak sermayeye sahip olması yönetimi üstlenmesini beraberinde getiriyor. Devlet elinde olan sektörlerin çalışanlarına ise kamu personeli denmektedir. Ülkemizde devlet kontrolünde varlığını sürdüren ve çok sayıda üretim kolu bulunan kamu kurumları mevcuttur. Fakat devlet eliyle varlığını sürdüren en önemli sanayi kolları savunma sanayi, sağlık sektörünün önemli bir kısmı, eğitim sektörünün yine önemli bir çoğunluğunu içinde barındırmaktadır.

 

Devletin Savunma Sanayi Alanında Yaptığı Hizmetler Nelerdir?

 

Öncelikle birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de savunma işi tamamen devletin elindedir. Türk silahlı kuvvetleri vasıtasıyla ülke güvenliğini sağlamak devletin önemli bir sorumluluğudur. Ayrıca savunma sanayinde kullanılacak silah ve mühimmat vb. araçların üretimi yine devlet eliyle yapılmaktadır.

 

Devletin Sağlık Sektöründe Yaptığı Hizmetler Nelerdir?

 

Devlet sağlık sektöründe devlet hastaneleri, tıp fakülteleri ve sigorta hastaneleri gibi hastaneler vasıtasıyla gerek kamu personeli gerekse özel sektör personeli olsun vatandaşa sağlık hizmeti sunmaktadır. Ülkemizde çok sayıda özel hastane bulunmakta olup devlet eliyle açılmış hastanelerin ekonomik koşullarının daha düşük olması vatandaşın sağlık hizmetlerini bu hastanelerden alması için zemin hazırlamıştır.

 

Devletin Eğitim Sektöründeki Hizmetleri Nelerdir?

 

Devlet okulları açarak vatandaşın ücretsiz eğitim görme hakkını sağlamak yine devletin sektörel olarak sunduğu bir hizmettir. Öyle ki günümüzde gerek yurt içinde gerekse yurt dışında önemli işlere imza atmış birçok birey devlet eliyle açılmış üniversitelerden mezundur. Bu üniversitelerin yanı sıra özel üniversitelerde ülkemizde azımsanamayacak kadar fazla sayıdadır. Fakat sektörel olarak rekabet ortamının oldukça geniş bir alana yayıldığı bu sektörde devletin eğitim alanında verdiği hizmet oldukça fazladır.

 

Ayrıca devlet eliyle yürütülmekte olan farklı sektörlerde hizmet veren kurumlarda mevcuttur. Örneğin devlet elinde bulunan fabrikalar birçok ürünün ilk elden üretimini sağlamaktadır. Bir başka husus ise yine vergi ve gümrük hizmetlerinin tamamı devlet tarafından yürütülmekte olduğudur.

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devlet Kontrolünde Olan Sektörler - image nejat-isler-260x160 on http://merakediyorsan.com
Genel
Nejat İşler Sözleri

Nejat İşler bir çok film, dizi ve tiyatro projesinde yer aldı. Yer aldığı projelerde genellikle sevilen İşler sözleri ile de bir çok kişinin dikkatini çekiyor. En son gerçek bir hikayeden alınmış olan Kaybedenler Kulübü’nün ikinci filmi Kaybedenler Kulübü Yolda filmde rol alan Nejat İşler yeni bir dizide rol alabilir. Bazı …

Devlet Kontrolünde Olan Sektörler - image rusyadunyakupasi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Genel
Dünya kupası ne zaman bitecek?

Bu sene Rusya ev sahipliğinde düzenlenen ve dün Almanya’nın elenmesi ile büyük bir sürpriz yaşanan Dünya Kupası; 14 Haziran’da Rusya – Suudi Arabistan maçı ile başlamıştı. 1 ay sürecek turnuva grup maçlarının bitmesi ile çeyrek final, yarı final maçları devam edecek ve final maçı ile son bulacak. Yarı final maçları …

Devlet Kontrolünde Olan Sektörler - image yastik-260x160 on http://merakediyorsan.com
Genel
Yastıklar nasıl yıkanmalı?

Yastıklarla sürekli temas halinde olduğumuz için temiz olmalıdır. Yıkanırken diğer şeylere göre daha temiz yıkanması gerekir. Ek olarak güzel kokmaları daha iyi olacaktır. Yastıklar nasıl yıkanmalı? İhtiyaç olan maddeler: Bir fincan hidrojen peroksit (oksijenli su) Yarım su bardağı sirke Çamaşır deterjanı Nasıl yıkanır: Çamaşır makinesinin içine yıkayacağınız yastığınızı koyun. Makinanın …