Elektrik Neden Kesilir? - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi

​Elektrik, hayatımızda aydınlatma, ısınma, güvenlik, sağlık hizmetleri, ekonomik faaliyetler gibi temel ihtiyaçların yanı sıra gündelik yaşamda büyük kolaylık sunan kullandığımız birçok araç ve gerecin çalışması için de vazgeçilmezdir ve bu teknoloji çağında entegrasyonu sağlayan sürekli üretilmesi gereken bir enerji türüdür.

Elektrik Nedir?

​Sözcük anlamı olarak maddenin yapıtaşı olan atomun etrafındaki proton, elektron ve pozitron parçacıklarının hareketleriyle ortaya çıkan enerji şeklinde ifade edilebilir. Burada anahtar rolü elektron isimli parçacık oynamaktadır. Elektronla ilgili olan manasına gelen yakın diğer bir kavram elektronik kelimesidir. Aynı zamanda elektron etkisiyle meydana gelen olayları inceleyen bilim dalı için de aynı kavram kullanılmaktadır. Zaten elektrik ile çalışan tüm araç gereçler için de elektronik eşya olarak tabir edilmektedir.

Elektrik Nasıl Elde Edilir?

​Temel prensipleri Michael Faraday tarafından ortaya çıkarılan elektrik üretimi, 1800’li yıllarda keşfedilmiştir. Basit şekilde anlatmak gerekirse, manyetik bir alan içinde iletken özellik taşıyan bir metalin (örneğin bakır) hareket ettirilmesiyle elektrik üretimi gerçekleşmiştir. Temel mantık bu şekilde olmakla birlikte günümüzde en yaygın kullanılan elektrik üretme şekli akarsular üzerindeki baraj yapılarıyla hidroelektrik santralleri üzerinden yapılan üretimdir.

Yaşanan Elektrik Kesintilerinin Olası Sebepleri

​Bir örnek üzerinden hareket ederek bu konu daha rahat anlatılabilir. Bilindiği üzere yakın zamanda (üç yıla yakın bir zaman öncesinde) Türkiye çapında elektrik kesintileri yaşanmış, bu durum bir kriz halini almıştı. Bu duruma elektriğin üretim merkezinden yaşanılan hanelere ulaştıran, dağıtımını sağlayan iletim hatlarında yaşanan bir problem sebep olmuştu.
Ülke ölçeğinde böyle durumlar pek yaşanmasa da, genellikle ilçe sınırları içerisinde semt bazında yine iletim hatlarında özellikle trafolarda yaşanabilecek sorunlar veya yapılması gerekli bakım ve onarımlar sebebiyle kimi zaman bölgesel çapta elektrik kesintileri yaşanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Türkiye'de Kurulan İlk Teknopark başlıklı makalemizde ilk teknopark, ilk teknopark alanı ve ilk yapılan teknopark hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrik Neden Kesilir? - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

Elektrik Neden Kesilir? - image seo-nasıl-yapılır-260x160 on http://merakediyorsan.com
Teknoloji
İç SEO nasıl yapılır?

İç SEO nedir? İç SEO site içi yapılan optimizasyonlardır. Bunları kısaca sayacak olursak içerik, başlık, meta description, linklendirme, site hızıdır. İç SEO ile amaçlanan sitenin botlar tarafından daha iyi daha hızlı taranmasıdır. İç SEO nasıl yapılır? Başlık, SEO için en önemli kısımlardandır. Google dahil bütün arama motorları ilk olarak başlığa …

Elektrik Neden Kesilir? - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …