Elektrikten Tasarruf Nasıl Edilir? - image Elektrikten-Tasarruf-Nasıl-Edilir on http://merakediyorsan.com
Bilgi

Elektrik yaşamda olmazsa olmazlardan. Özellikle günümüz teknoloji çağında elektriğe her alanda ihtiyaç duyuluyor. Onu verimli kullanmak ise tüketicilerin elinde. Evde uygulanabilecek birkaç basit yöntemle elektrikten tasarruf edilebilir ve bütçenin korunmasında fayda sağlanabilir.

 

Mutfakta Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

 

Yiyecekleri ocak ya da normal fırında ısıtmak yerine mikrodalgada ısıtmak daha kısa sürede aynı işi göreceğinden enerji tasarrufu sağlar.

 

Fırında yemek pişirirken, yemeği kontrol etmek amacıyla sürekli fırın kapağının açılması ısı kaybı yaratır. Fırın ısıyı tekrar sağlamak için fazla çalışacağından ekstra enerji gerekir.

 

Buzdolabından yiyecek alırken kapağı uzun süre açık tutmak buzdolabının ısısının yükselmesine sebep olur. Bu yüzden kapak açıldığında hızlı hareket edilmesi gerekir.

 

Gereksiz Ve Yanlış Kullanımlar Tasarrufa Engel Olur

 

Belki de en çok bilinen ve uygulanan elektrik tasarrufu yöntemi fazla yanan ampullerin söndürülmesidir. Kullanılmayan odalarda yanan ampuller mutlaka söndürülmeli, avizelerdeki çok sayıda olan ampuller azaltılmalıdır. Ayrıca LED ampuller diğer ampullere göre daha az elektrik harcar.

 

Kaliteli elektronik ürünler kullanarak da elektrik tasarrufu yapılabilir. Yeni model ve kaliteli elektronik ürünler daha az enerji harcar. Ayrıca elektronik eşyalar kullanılmadığı zamanlar mutlaka prizden çekilmelidir. Elektronik eşyaların fişi prizde takılı kaldığı müddetçe elektrik harcamaya devam eder.

 

Çamaşır, kurutma ve bulaşık makinesi tamamen dolmadan çalıştırılmamalıdır. Ütü yaparken son iki parça kala ütüyü prizden çekerek elektrik tasarrufu yapılabilir. Ütünün sıcaklığı yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Çok Araba Nerede Kullanılıyor? başlıklı makalemizde arabanın çok olduğu yerler, en çok araba nerde kullanılır ve en çok araba olan yer hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikten Tasarruf Nasıl Edilir? - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

Elektrikten Tasarruf Nasıl Edilir? - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …

Elektrikten Tasarruf Nasıl Edilir? - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Cumhuriyet ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti asırlarca padişahlıkla yönetildikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirmiş ve saltanata son vermiştir. Son padişah Vahdettin, yabancı devletlerin yanında yer almıştır. Buna daha fazla göz yummak, İstanbul hükümetini desteklemek ise imkansız hale gelmiştir. Mustafa Kemal harekete geçti. Kendi yanında yer alan arkadaşları ve halkla birlikte, bir …