En Çok Araba Nerede Kullanılıyor? - image en-cok-araba-kullanılan-yer on http://merakediyorsan.com
Bilgi

 

Araba, geçmişten günümüze evrim geçirerek gelmiş ve insanoğlu tarafından kendi ihtiyaçları doğrultusunda dizayn edilmiş, teknolojik bir gelişmedir. Geçmişte olduğu gibi araba 21. Yüz yılda da vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçmişte kullanılan araba ile şimdi kullanılan araba arasında birçok benzerlik olsa da, kullanım şekli bakımından farklılık göstermektedir. Örneğin; Eski çağlarda araba yük taşımacılığında kullanılırken, günümüzde hem insan taşıması hem de yük taşımacılığında kullanılmaktadır.

 

Nüfusun artması ile beraber araba sayısında da artış olmuştur. Geçmişten günümüze gelişmiş topluluklar her zaman göç almıştır. Bu göç dalgaları şehirlerde her türlü yoğunluğa neden olmaktadır. Günümüz Türkiye’sinde Özellikle, Araba ihtiyacı ve yoğunluğu İstanbul, İzmir, Ankara ve bursa gibi nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerde gereksinim duyulmaktadır. Bu sebeplerinin başına ise başta nüfus yoğunluğu ve iş imkânlarının çeşitliliği gelmektedir.

 

Araba Kullanımı Büyük Şehirlerde Neden Daha Fazla İhtiyacı Duyulur?

 

Türkiye de Nüfus yoğunluğu büyük şehirlerde toplanmaktadır. Bunun nedenleri arasında iş imkânlarının fazla olması ilk sırayı almaktadır. İş imkanları dışında yapılan göç olayları genelde geleneksel sebeplerden yani ‘töreden’ de kaynakla bilmektedir. Bu durumda şehirlerin yapısında ciddi alt yapı ve üst yapı sorunlarına neden olmaktadır. Gelişen ve büyüyen şehirlerde ulaşım sorunları yaşanmaması için toplu taşıma araçları veya bireysel araçların sayısı artmaktadır. Bu Durum da büyük şehirle de araç yoğunluğuna neden olmaktadır.

 

Yoğun Araba Kullanımı Hastalıklara Sebep Olur

 

Milyonlarca insanın yaşadığı büyük şehirlerde aynı zamanda ihtiyaçların karşılanması içinde milyonlarca araç kullanılmaktadır. Araba kullanımından kaynaklı, kullanılan fosil yakıtlar hem çevre hem de insana çok ciddi olumsuz etkileri olmaktadır. Bu durum bir süre sonra ekosistemin bozulması ile insan sağlığı da bozulmaktadır. Araba kullanım yoğunluğu zincirleme sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı sebepleri ortadan kaldırmak, sonucu ortadan kaldırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Türk Yerli Araba Markaları Nelerdir? başlıklı makalemizde türk yapımı arabalar, türk yerli arabalar ve yerli arabalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Araba Nerede Kullanılıyor? - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

En Çok Araba Nerede Kullanılıyor? - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …

En Çok Araba Nerede Kullanılıyor? - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Cumhuriyet ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti asırlarca padişahlıkla yönetildikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirmiş ve saltanata son vermiştir. Son padişah Vahdettin, yabancı devletlerin yanında yer almıştır. Buna daha fazla göz yummak, İstanbul hükümetini desteklemek ise imkansız hale gelmiştir. Mustafa Kemal harekete geçti. Kendi yanında yer alan arkadaşları ve halkla birlikte, bir …