Fotosentez Organizmaları Fosilleşmiş Olabilir - image fldzfs1eloenubmlhig3 on http://merakediyorsan.com
Bilgi

Hemen hemen tüm kemikleştirme ve fotosentez yapan organizmaların atası Kanada kayaçlarında fosilleşmiş olabilir. Tek sorun, bilim insanlarının fosilin kaç yaşında olduğundan emin olmaması.

Herhangi bir fosilin ne kadar eski olduğunun ve “en eski fosil” in doğru sıralamasının çok tartışma konusu olabileceğini söylemek zor . Böyle bir antik yosun olan olduğu Bangiomorpha pubescens bitkisi, bizim büyük (büyük büyük büyük büyük … vb) büyükbaba-belki olabilir. Kanadalı bilim adamlarının yeni bir analizi, bu tuhaf yaratıkın en eski fotosentez yapan, seks yapan organizma olduğuna dair yeni kanıtlar ekliyor.

“Fosil kırmızı alg Bangiomorpha pubescens,  800 milyon yıl öncesinden daha eski bilinen taç grubu ökaryotu ve mevcut çok hücreli ve ökaryotik fotosentez formlarının en eski bilinen ifadesini işaret ediyor” yazarları, yayınlanan yeni bir makalede Jeoloji .

B. pubescens , evrimsel orijin hikayeleri için yararlı bir fosildir; çünkü gerçekten yaşlıdır, ancak fotosenteze neden olan olaylardan veya Güneş’in enerjisini kullanarak yiyecek üretmek için hücrelerin çekirdeğe başlamasından sonra başlayıp geliştikten sonra evrimleşmiştir. Günümüzde halen var olan Bangia’yabenzer bir su kırmızı alga gibi görünüyor .

Orijinal tahminler B. pubescens’in fosil çağını 1.2 milyar yıl öncesine dayadı, ancak 500 milyon yıllık belirsizlik penceresi vardı.

Şimdi, McGill Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, B. pubescens fosili etrafındaki kayaçları 1.047 milyar yıl yaşlandırdı, 13-17 milyon vermek ya da almak. Onlar, ne kadar eski bir şey olduğunu belirlemek için, ne kadar radyoaktif maddenin zaman içinde çürümüş olduğunu saymanın bir yöntemi olan renyum osmos randevusu kullandılar Yazarlar, bu, “karmaĢık hücrelerin erken evrimini oluĢturmak için” en sağlam “tarih olarak alglerin rolünü belirler. Özellikle, ökaryotlara atıfta bulunuyorlar, ökaryotlar, genetik materyallerini çekirdeklerin içine alan zarf hücrelerinin çeşitleri.

Ancak katı cevaplar o kadar da kolay değildir. Dalhousie Üniversitesi’nden Andrew Roger CBC’ye verdiği demeçte, “Bu son derece önemli bir fosildir ve oldukça tartışmalı” dedi. Örneğin, fotosentezin ve ökaryotların kökenini tam olarak açıkladığından emin olmadığına dikkat çekti. Örneğin, B. pubescens’inyanısıra, 800 milyon yıldan daha öncesine kadar bilinen başka ökaryotik fosiller de yoktu . Tersine, makale ökaryotları gösterebilen ve 1.8 milyar yıl öncesine dayanan çok eski fosil örneklerinden bahsediyor.

Yaşam ve yeryüzündeki gelişimi gizemli olmaya devam ediyor. Ne olursa olsun, bugünkü haline gelmek için bir şeylerden evrimleştirmek zorunda olduğumuz ve bir şeyin bize benzemediği açıktır.

Bir önceki yazımız olan Chrome OS, Google Tabletlerin Geleceği Olacak başlıklı makalemizde chrome os, chrome os nedir ve google tabletleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fotosentez Organizmaları Fosilleşmiş Olabilir - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

Fotosentez Organizmaları Fosilleşmiş Olabilir - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …

Fotosentez Organizmaları Fosilleşmiş Olabilir - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Cumhuriyet ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti asırlarca padişahlıkla yönetildikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirmiş ve saltanata son vermiştir. Son padişah Vahdettin, yabancı devletlerin yanında yer almıştır. Buna daha fazla göz yummak, İstanbul hükümetini desteklemek ise imkansız hale gelmiştir. Mustafa Kemal harekete geçti. Kendi yanında yer alan arkadaşları ve halkla birlikte, bir …