İlk Motorlu Arabanın İcadı - image ilk-araba-motoru on http://merakediyorsan.com
Bilgi

İlk otomobilin icadı 30 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Makine çağının ilerlemesiyle birlikte kendi gücüyle hareket eden araba düşüncesi ortaya çıkmıştır.

 

1705 yılında ilk olarak Thomas Newcomen, sonrasında 1760 yılında da James Watt buharla çalışan, maden ocaklarında kullanılmak için hazırlanan makineleri yaptılar.

 

Nicholas Cugnot 1769 yılında ilk kendiliğinden çalışan kara taşıtını tasarlamıştır. Bu tasarı büyük bir buhar makineli araba biçiminde gerçekleştirilmiştir. Yaklaşık olarak saatte 4,5 kilometre yol alınabiliyordu ve 20 kilometrede bir kazanın dolması gerekmekteydi.

 

Kendiliğinden Hareket Eden İlk Araç İçin Patent Alınması

 

Oliver Evans 1789 yılında kendiliğinden hareket eden ilk araç için Amerika’da patent almıştır. Bu aracın ağırlığı 21 tondur. Dört tekerleklidir ve arka tarafındaki pedallı tekerlekler suda ve karada hareket etmesine olanak sağlamıştır.

 

Buharla Çalışan ilk Otomobil

 

Richard Trevithick 1801 yılında ilk buharla çalışan otomobili icat etmiştir. Buharın elde edilmesi işçilik ve büyük hacim gerektirdiği için bazı çözümler üzerine çalışmalara başlanmıştır. Bu çalışmalar 60 yıl sürmüştür.

 

Yapılan tasarıların büyük çoğunluğu buharlı haldeydi. Birkaç tane buharla çalışan model de yapılmıştı ve büyük akümülatörleri bulunmaktaydı. August Otto 1860 yılında ilk havagazı ile çalışan otomobili icat etmiştir.

 

Dizel Ve Benzin Motorlarının Ve İçten Yanmalı Motorların İcadı

 

Otomobillerin bugünkü halini almasında ilk icat 1880’li yıllarda ortaya konmuştur. Bu icatlardan biri içten yanmalı motor olmuştur. Diğer icat ise havayla dolu tekerlektir. Gottlieb Daimler ve Karl Benz ayrı olarak dört zamanlı benzinli motoru icat etmişlerdir. Benzinli motor icat edildikten sonra 1887 yılında Gottlieb Daimler tarafından benzinle çalışan ilk otomobil icat edilmiştir. Otomobil ile ilgili gelişmeler 1800 yıllarından 1960 yıllarına kadar daha çok ABD’de olmuştur. Hanry Fort 1908 yılında otomobilde seri üretimi yaygınlaştırmaya başlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Toki Dairelerinde Asansör Var Mı? başlıklı makalemizde toki daireleri, toki evlerinde asansör var mı? ve tokide asansör hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlk Motorlu Arabanın İcadı - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

İlk Motorlu Arabanın İcadı - image seo-nasıl-yapılır-260x160 on http://merakediyorsan.com
Teknoloji
İç SEO nasıl yapılır?

İç SEO nedir? İç SEO site içi yapılan optimizasyonlardır. Bunları kısaca sayacak olursak içerik, başlık, meta description, linklendirme, site hızıdır. İç SEO ile amaçlanan sitenin botlar tarafından daha iyi daha hızlı taranmasıdır. İç SEO nasıl yapılır? Başlık, SEO için en önemli kısımlardandır. Google dahil bütün arama motorları ilk olarak başlığa …

İlk Motorlu Arabanın İcadı - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …