İnşaatta Kask Takmanın Faydaları - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi

​İnşaat şantiyeleri ülkemizde A sınıfı riskli çalışma alanları olarak belirlenmiştir. Şantiyede A sınıfı iş güvenliği uzmanı çalıştırılması zorunludur. Bir inşaat sahasında iş makineleri, iskeleler, vinç gibi ekipmanlar kullanılmaktadır. İş güvenliği önceliklerinden biride işçi sağlığı ve çevre güvenliğinin sağlanmasıdır. Bir inşaat mühendisi ve iş güvenliği uzmanı yeterli önlemler alınmadan çalışmayı başlatmaması gereklidir.

İş Güvenliği Kuralları

-Gerekli koruyucu ve iş güvenliği donanımları kullanılmalıdır.
-Geçiş yollarını, iskeleleri düşmelere karşı önlemler alınız.
-İş yerini bir sonraki çalışma aşaması için temiz bırakınız.
-Atıkları çöpe atınız.
-Aydınlatmanın yeterli olduğundan emin olunuz.
-Elektrik dağıtım panolarını ve kablolarını güvenli bir şekilde yerleştiriniz.
-İş güvenliğini kurallarına uyulduğu ve dikkatli olunduğu takdirde şantiyedeki iş kazalarında %98 azaltılabilmektedir.

Şantiyede Baret ( Kask) Kullanımı

​Kafa yaralanmalarının önlenmesi iş güvenliği programının önemli bir parçasıdır. Baret kullanımının ihmal edilmesi çok ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Ölümcül kazalar meydana gelebilir.

Şantiyede çalışan işçileri kaza anında darbelere, cisim düşmesine, elektrik çarpmasına karşı başı koruyan güvenlik malzemesidir. Kış aylarında yağmur gibi yağışlardan ve soğuktan korumaya da etkileri vardır. Baretler sert bir malzemeden yapılırlar. İç kısmında başı saran şeritler vardır. Bu şeritler darbe anında başa aktarılacak gerilmeyi azaltmayı sağlamaktadır. Başı saran kısım süngerle kaplanmıştır ve arkasında bulunan kısımla başa göre ayarlanabilmektedir. Bazı baret türleri çeneye kenetlenebilir. Üzerinde lamba takılı olan ve aydınlatmayı sağlayan baretler de bulunmaktadır.

Baret Renkleri

​Farklı renkte baretler şantiyede çalışanların rütbesini belirtmektedir. Beyaz baretler, üst düzey yöneticiler ve mühendisler içindir. Sarı baretler işçiler tarafından kullanılırken kırmızı baretler iş güvenliği uzmanları ve kalite kontrol personelleri tarafından kullanılır. Sağlık personelleri yeşil baret kullanırken, bakım grubu mavi baret kullanır. Formen ve ustabaşıları da kavuniçi renkte baret takmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Toki Projesinde Hangi İller Öncelikli? başlıklı makalemizde tok projesi, toki ev sahibi olma ve toki hangi illerde öncelikli hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnşaatta Kask Takmanın Faydaları - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

İnşaatta Kask Takmanın Faydaları - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …

İnşaatta Kask Takmanın Faydaları - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Cumhuriyet ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti asırlarca padişahlıkla yönetildikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirmiş ve saltanata son vermiştir. Son padişah Vahdettin, yabancı devletlerin yanında yer almıştır. Buna daha fazla göz yummak, İstanbul hükümetini desteklemek ise imkansız hale gelmiştir. Mustafa Kemal harekete geçti. Kendi yanında yer alan arkadaşları ve halkla birlikte, bir …