İş Kazalarında Tazminat Olanakları - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi

İş kazası nedeniyle işçinin sahip olduğu tazminat hakları son derece önem taşımaktadır. Özellikle sanayi kollarında işçilerin çalışma koşulları düşünüldüğünde işverenin işçinin güvenliğini sağlama noktasında iş hukuku mevzuatı yükümlülükleri bulunmaktadır. Bu hususta meydana gelebilecek kazalardan dolayı işçinin hakları ve işverenin yükümlülükleri konusunda aydınlatılması çok büyük önem arz etmektedir.

İş Kazalarından Sonra İşçinin Dava ve Tazminat Hakları:

Ceza Davası:

​İş kazaları neticesinde cumhuriyet başsavcılığının gözetiminde kolluk kuvvetleri aracılığıyla cezai soruşturma başlatılır. Bu süreç boyunca işçinin veya yakınlarının maddi ve manevi tazminat hakları devam etmektedir.

Maddi ve Manevi Tazminat Davası:

​Kaza neticesinde yaralanan işçi ya da ölen işçinin yakınlarının maddi ve manevi tazminat hakları mevcuttur. İşçinin yaralanması yani bedensel zarar halinde; tedavi giderleri, kazanç kaybı, ekonomik geleceğin sarsılmasından kaynaklı kayıplar talep edilirken işçinin ölümü halinde; cenaze giderleri, çalışma gücünün azalmasından ya da yitirilmesinden kaynaklanan kayıplarla ölenin desteğinden yoksun kalanların kayıpları maddi tazminat olarak talep edilir.
Yine işçinin veya ölüm halinde yakınlarının kayıplar nedeniyle oluşan manevi yıkımları için manevi tazminat talep etme hakları mevcuttur. Bunun için Borçlar Kanunu’na göre manevi tazminat talep edebilmek için kazayla meydana gelen zarar arasında illiyet bağı bulunmalıdır.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı:

​Ölenin yakınları ve sağlığında bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, bundan dolayı tazminat hakları vardır. Bu tür tazminat ölenin, şayet yaşıyor olsaydı maddi ve manevi olarak destek olacağı kişilerin talep edebileceği türdendir. Kişinin ortalama yaşam süresi tablosuna bakılarak farazi yaşama süresi ve bu sürede destekte bulunacağı kişilere maddi manevi katkıları hesaplanarak tazminat miktarı belirlenir.

​İş kazaları nedeniyle tazminat talep edebilmek için 2 yıllık zaman aşımı süresi bulunmaktadır. Bu süre zarfında işçi ve yakınları hak talep edebilmek için gerekli davaları mahkemelerde açmak zorundadırlar.

Bir önceki yazımız olan Alışveriş Hastalığı Nedir? başlıklı makalemizde Alışveriş hastalığı, alışveriş hastalığı nedir ve alışveriş hastalığı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Kazalarında Tazminat Olanakları - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

İş Kazalarında Tazminat Olanakları - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …

İş Kazalarında Tazminat Olanakları - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Cumhuriyet ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti asırlarca padişahlıkla yönetildikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirmiş ve saltanata son vermiştir. Son padişah Vahdettin, yabancı devletlerin yanında yer almıştır. Buna daha fazla göz yummak, İstanbul hükümetini desteklemek ise imkansız hale gelmiştir. Mustafa Kemal harekete geçti. Kendi yanında yer alan arkadaşları ve halkla birlikte, bir …