Japon Bilim Adamları İnsan Robot Üretti - image lrvmhfu4odviocaw6lmd on http://merakediyorsan.com
Bilgi

Japon bilim adamları, umutsuz coğrafyada önemli olan tek robot yaratmaya çalışmakta zorlanmaktadır. En son çabaları, bu ayın başlarında Science Robotics’te yayınlanan ve robotların egzersiz rutini gösteren videolarla tamamlanan bir makalede detaylandırıldı.

Tokyo Üniversitesi Johou Systems Kougaku laboratuarındaki araştırmacılar, robotları sadece insanlara benzemekle kalmayıp, mümkün olduğunca yürümek ve onlar gibi hareket etmek için tasarladılar. Dolayısıyla , diğer insan robotlarından farklı olarak , yaprakları spinal eklemler ve vücut kütlesi gibi anatomik olarak doğru kas-iskelet yapılarına sahiptir ve oranlar kendi özelliklerine benzemektedir. Son ikisine 13 yaşındaki bir çocuk üzerinde modellenen Kenshiro ve daha yeni ve biraz ağır olan Kengoro adı verildi. En garibi ise, Kengoro bile bizim gibi terliyor.

Yine de, bu son adım, insan taklidinde ilk denemeden çok daha hızlı düşünme yüzündendir. Geçen yıl araştırmacılar tarafından yayınlanan bir makalede ayrıntılı olarak belirtildiği üzere, terleme özelliğini, makinelerin sık sık aşırı ısınmasını önlemek zorunda kalan hantal ekipmanların eklenmesini önlemenin bir yolu olarak ortaya attılar. Kengoro’nun kemikleri olarak kullandıkları alüminyumdaki küçük delikleri delen güçlü bir lazer yardımıyla, eylemlerini yerine getirirken suyu pasif bir şekilde robotun her yerine götürecek gözenekli bir çerçeve yarattılar. Daha sonra su, iskelet dış tabakasına ulaştığında robotu soğutur ve onunla birlikte ısıyı alarak buharlaşır.

Bu kurulum, aktif bir soğutma radyatörü kadar etkili olmasa da Kengoro’yu daha hafif ve 11 dakika boyunca kesintisiz olarak düzleştirmeyi başarabiliyor. Tıpkı bizim gibi, enerji ihmali yapmadan sonsuza kadar terleyemez; robotun çalışması için her 12 saatte bir deiyonize su en az bir fincan gerektirir.

Ekibin en son dokümanı, robotlarının insan hareketini taklit etmenin ne kadar yakın olduğunu ve Sarah Connor’u arayan T-800’lerin hepsinden endişelenmeden önce ne kadar ilerlemeleri gerektiğini anlatıyor. Örneğin, Kengoro, kasların kasılmasını taklit etmek için kullanılan 100’ü aşkın motorlar (ve bol teller) sayesinde pull-up’lar yapabilir, tenis raketi sallar ve ayak parmaklarında durabilir. Araştırmacılar, Kengoro’nun eklemleri, tamamen serbestlik dereceleri olarak bilinen 100’den fazla değişik hareketi gerçekleştirebiliyor ve onu şimdiki humanoid robot kayıt tutucusu yapıyor. Yine de, eklemlerimizin (yüz hariç) sağladığı hareketin yalnızca dörtte biri kadar.

Blade Runner gibi filmleri daha akla yatkın hale getirmenin yanı sıra Kengoro gibi mükemmel robotlar, gerçek dünya değeri taşıyor. Yazarlar, bir zamanlar uygun fiyatlı olarak değerlendirilen bu botların, daha iyi çarpma kuklaları olarak doku aşılarının büyümesine yardımcı olması için kullanılabileceğini düşünüyorlar. Ve tabii ki, insan hareketini taklit edebilen robotlar yapmaya ne kadar iyi alışırsak yapay uzuvlar o kadar iyi olur ki.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Japon Bilim Adamları İnsan Robot Üretti - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

Japon Bilim Adamları İnsan Robot Üretti - image seo-nasıl-yapılır-260x160 on http://merakediyorsan.com
Teknoloji
İç SEO nasıl yapılır?

İç SEO nedir? İç SEO site içi yapılan optimizasyonlardır. Bunları kısaca sayacak olursak içerik, başlık, meta description, linklendirme, site hızıdır. İç SEO ile amaçlanan sitenin botlar tarafından daha iyi daha hızlı taranmasıdır. İç SEO nasıl yapılır? Başlık, SEO için en önemli kısımlardandır. Google dahil bütün arama motorları ilk olarak başlığa …

Japon Bilim Adamları İnsan Robot Üretti - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …