Laptoplarınız Aslında 30 Yıllık Pclerden Dahamı Yavaş? - image et3um6bxfsfqdili79qi on http://merakediyorsan.com
Bilgi

Elbette hesaplama değil. Modern bilgisayarlar, kişisel hesaplama yaşının en erken işlemcileri için imkansız olacak karmaşık hesaplamalar yapabilir. “En hızlı” masaüstü / dizüstü bilgisayarı olan Luu’nun test ettiği Apple IIe, MOS 6502 işlemcisi ile sadece saniyede 0.43 milyon talimat (MIPS) gerçekleştirebiliyor. En güçlü bilgisayar Luu’da bulunan Intel i7-7700k, 27.000 MIPS’in üzerinde kapasiteye sahiptir .

Fakat Luu bir bilgisayarın karmaşık veri setlerini ne kadar hızlı işlediğini test etmiyordu. Luu, bilgisayarların insan etkileşimine duyarlılığının son otuz yıldır nasıl değiştiğini test etmekle ilgileniyordu ve bu durumda Apple IIe, herhangi bir modern bilgisayardan önemli ölçüde daha hızlıydı.

Luu, web sitesinde yayınlanan bir yazıda, bir klavye üzerindeki bir tuşa basarak, bu giriş ekranda bir terminal penceresinde göründüğünde ne kadar zaman geçirdiğini test ettiğini açıkladı. Saniyede 240 kare çekebilen ve saniyede 1000 kare çekim kapasitesine sahip iki kamera kullanarak ölçüm yaptı. Anahtar girdiyi yapan bir makine olmasına rağmen kesin değil, yeni bilgisayarı ne kadar yavaş yavaş aldığına dair güçlü bir anlayış verecek kadar hazırdı. 34 yaşındaki Apple IIe’nin eşlik eden ekranda bir giriş kaydetmesi için 30 milisaniye, giriş kaydetmek için ise 7. nesil Intel i7 işlemcisi bulunan yepyeni bir PowerSpec g405 masaüstü için 200ms sürdüğünü öğrendi .

Luu mükemmel bir nerd olduğu için testleriyle oldukça ayrıntılı bir şekilde var. Bu yüzden, hangi bilgisayarı birden fazla işletim sistemini kullanıp kullanmadığını görmek için bilgisayarları test etti ve bazı sistemlerde yenileme hızının gecikmeyi nasıl değiştirdiğini görmek için bazı yenileme hızlarına sahip ekranları kullanarak bazı sistemleri test etti. Bu iki değişkenin önemli ölçüde çarpıcı biçimde sonuçlarını değiştirdiğini keşfetti.

Yenileme hızıyla, bilgisayarlar arasında tutarlı bir ölçülebilir fark vardı. Parçasında, “24Hz’de her çerçeve 41.67ms ve 165Hz’de her çerçeve 6.061ms sürüyor” diyor. Özel bir Haswell-e işlemcisine sahip bir bilgisayar, 24Hz ekranda 140ms, 165Hz ekranında sadece 50ms sürdü. Linux’lu standart bir 30Hz ekranlı g405, 170ms sürdü, ancak 60Hz ekranında sadece 90ms sürüyordu.

İşletim sisteminin etkisi de oldukça açıktı. İşletim sistemlerini “karmaşıklıklar” diye adlandırdığı daha geniş bir soruna katlıyor. Modern işletim sistemleri, ekranlar ve hatta klavyeler, bir cihazda oluşan girdi ile ekranda görünen şeyler arasında çok daha fazla gidiyor.

İşletim sistemleri söz konusu olduğunda, yeni OS’lerin bir girdiyi kaydetmek için daha fazla adım attıkları anlamına gelir. Luu’nun sağladığı bir örnek, iOS’dur – bir iPad’e anahtar basmak sadece kaydetmek için 11 adım atmanız gerekebilir. Apple DOS 3.3 çalıştıran bir Apple IIe üzerinde bir tuşa basma oldukça az adıma sahiptir.

Ancak sorun IOS ile sınırlı değildir. Aslında, Luu’nun sayıları kanıtladığından, iOS’un desteklemesinden çok daha geniş bir cihaz yelpazesini desteklemesi gereken işletim sistemlerinde daha fazla suçludurlar. Bu nedenle, Luu’nun test ettiği Android cihazlarının iOS cihazlarından daha fazla gecikmesi ve Chrome OS, Linux ve şimdiye kadarki eski MacOS 9 gibi barebone işletim sistemlerinin neden aynı makinede Windows veya MacOS X’e kıyasla daha az gecikme sergilediği nedeni budur.

Luu’nun belirttiği önemli nokta, modern bilgisayar sisteminin karmaşıklığının gecikmeyi artıracağı, ancak mutlaka tamamen korkunç bir şey olmadığıdır. Bir örnek olarak, Luu süper basit Apple IIe klavyeye karşı modern bir klavyenin karmaşıklığına işaret ediyor.

Karmaşıklığın birçoğu doğrudan veya dolaylı olarak bize bir şeyler getiriyor. Apple II klavyeye kıyasla süslü bir modern klavyenin girişine baktığımızda klavye girdilerini idare etmek için nispeten güçlü ve pahalı bir genel amaçlı işlemci kullanarak klavyenin mantıksal mantığından daha yavaş olabileceğini gördük ve bu da hem daha basit hem de daha basit olacaktı. daha ucuz. Bununla birlikte, işlemciyi kullanan insanlara klavyeyi kolayca özelleştirme olanağı veriyor ve klavyeyi donanımdan yazılıma “programlama” problemini de itiyor ve bu da klavyeyi yapma maliyetini düşürüyor.

Bu bir zıddı. Bilgisayarlarımız artık daha laggier ama 30 yıl önce bir bilgisayardan daha fazla heckuva yapabiliyorlar ve Luu’nun belirttiği gibi, yavaşlamanın neden olduğu gecikme söz konusu olduğunda gecikmeyi azaltma fırsatları var. cihazların ekranlarındaki yenileme hızlarını. Luu’nun eserinin sonucunda şunları söylüyor: “Belki gecikmeli karanlık çağlardan ortaya çıkıyoruz ve şimdi bir bilgisayarı bir araya getirmek veya raf ömrü boyunca alabildiğiniz kadarıyla bir tablet satın almak mümkündür. 70’ler ve 80’ler. ”

Kanıtlar hepimiz çevremizde. MSI, GS63VR dizüstü bilgisayarını piyasaya sundu ve standart bir 60Hz yenileme hızına sahip bir dizüstü bilgisayardan çok daha az gecikme anlamına gelen 120Hz yenileme oranı için bir seçeneğe sahip. Razer, yenileme hızının gecikme düzeyinde olduğunu fark etti ve 120Hz yenileme oranı ile de bir telefon tanıtıldı . Hatta Apple bu sene 120Hz yenileme oranına sahip 10.5 inç iPad’i piyasaya sürdü .

Yavaş yavaş, ürüne göre ürünümüz, yeni bir çağda başlıyoruz, bilgisayarlarımız Apple IIe’nin ailenin çatı katında toz toplayan kadar hızlı hissetmeye başlamasına neden olabilir. Luu’nun eserlerini ve genel olarak bilgisayarın gecikmesini merak ediyorsanız , web sitesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz . Resmi bir laboratuarda gerçekleştirilebilecek kadar kesin değilse de, gecikmenin hesaplanmasına nereden ve nasıl girildiğini anlamalarına yardımcı olmak için büyük bir ilk adımdır.

Bir önceki yazımız olan Yeni Keşfedilen Polimer Ekranları Koruyacak başlıklı makalemizde ekranlar kendini onaracak, telefon ekranları kendini onaracak ve Yeni Keşfedilen Polimer Ekranları Koruyacak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Laptoplarınız Aslında 30 Yıllık Pclerden Dahamı Yavaş? - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

Laptoplarınız Aslında 30 Yıllık Pclerden Dahamı Yavaş? - image seo-nasıl-yapılır-260x160 on http://merakediyorsan.com
Teknoloji
İç SEO nasıl yapılır?

İç SEO nedir? İç SEO site içi yapılan optimizasyonlardır. Bunları kısaca sayacak olursak içerik, başlık, meta description, linklendirme, site hızıdır. İç SEO ile amaçlanan sitenin botlar tarafından daha iyi daha hızlı taranmasıdır. İç SEO nasıl yapılır? Başlık, SEO için en önemli kısımlardandır. Google dahil bütün arama motorları ilk olarak başlığa …

Laptoplarınız Aslında 30 Yıllık Pclerden Dahamı Yavaş? - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …