Parçacık Fiziğinin Nihai Teorisi - image iyfgvygi7dn7e74h4et6 on http://merakediyorsan.com
Bilgi

Evrenin en küçük parçaları, güzel ve akılları üfleyen bir kurallar dizisi tarafından yönetilir: “Standart Model”. Standart Model, keşfedilen parçacıkların hepsinin davranışını açıklar ve İsviçre’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı da dahil olmak üzere dünyadaki en büyük fizik deneyleri. Ancak model eksik.

Standart Model, temel parçacıkların her birinin neden aynı zamanda birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini açıklar. Ancak, bugünkü fizikçilerin karşı karşıya olduğu en büyük sırlardan biri olan evrende karşımatlayıcıdan çok daha fazla madde var neden açıklanamıyor. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı güzellik (LHCb) deneyi gibi, bu soruya yuvarlak yolla cevap vermek için tasarlanan deneyler, Standart Model’e uymayan yeni parçacık davranışlarına dair tantalising ipuçları tespit etti. Ancak daha yeni sonuçlar hikayeyi bulutlandırıyor.

Hollandalı Subatomik Fizik Enstitüsü’nden Patrick Koppenburg, “Bu çok şaşırtıcı,” dedi Gizmodo. “Yeni fizik konusunda ipuçları var … ancak bunun, evrenin madde-antimadde simetrisinin bir çözümüne yol açacağına dair bir işaret yok” dedi.

Large Hadron Çarpıştırıcısı üzerindeki deneylerden biri olan LHCb, Higgs bombası için yapılan dramatik av sırasında biraz gözden kaçırıldı. Fakat bu yıl, tamamen karakterize edilmemiş fiziksel kuralları öneren bir takım ilginç yeni sonuçlar ortaya çıkardı. “CP ihlali” adı verilen fiziksel bir etkiyi incelemek için özellikle uygundur. Fakat yeni araştırmalar, bulgularının CP ihlalini göstermediğini ve evrenin karşımaddesinin nereye gittiğini anlamamıza daha elverişli olmadığını gösteriyor.

İşte yeni sonuçları anlamak için ihtiyaç duyacağınız parçacık fiziği arka planı: Kayaaltı denen altı yüklü atom altı parçacıklar var. Protonlar ve nötronlar yukarı ve aşağı denilen daha açık kuarklardan yapılır. Parçacık fiziği deneylerinde ve evrendeki egzotik yerlerde ağırlıklı olarak görülen dört ağır kuark var: çekicilik, garip, üst ve alt.

Kuarklar genel olarak kendilerini iki (iki nokta üstü) ve üç (iki katı) olarak gruplar. Ağır kuarkları olan mesonlar ve baryonlar daha açık kuarklı olanlara bozunum eğilimi gösterirler. Bu kuarklar da dahil olmak üzere her parçacık, tamamen aynı özelliklere sahip, ancak zıt elektrik yükü olan bir antiparticle-a parçasına sahiptir. Parçacıkların, birbirleriyle etkileşime girdiklerinde onlara neler olacağını belirlemeye yardımcı olan içsel bir tutarlılık veya “parite” vardır.

1964 yılına kadar bilimadamları, tüm parçacıkların bir partikülün antik partikül ortaklarının ayna görüntüsü gibi fizik yasalarına uyması gerektiğini söyleyen CP ya da yük-parite simetri içermesi gerektiğini düşünüyordu.  Mesele şu ki, her durumda doğru değil. 1965 yılında bir fizikçi ekibi , Brookhaven Ulusal Laboratuarı’ndaki bir deneyde simetriyi “k meson” veya “kaon” olarak adlandırılan diğer bir temel bileşkenin bir kombinasyonunun kırdığını keşfetti . Ancak, bu “CP ihlal” fenomeninin, evrenin karşımatlayıcıdan çok daha fazla maddeye sahip olduğunu açıklamak için neredeyse yeterli örnek yok.

Bilim adamları, bunun yerine, en az bir alt kuark içeren “B mesons” adlı parçacıklardan daha ağır bir kombinasyona odaklanan yeni bir tecrübeyle CP ihlalinin avlanmasına yöneldi. Bu parçacıklar antipartiküllerine ve sırtlarına dönüşebilir, bu yüzden onları bu garip madde aşırılıklarını incelemek için kullanışlı bir araç haline getirirler. Belki de bu parçacıkların birbirlerine doğru titreşim şekilleri ve ardından daha yaygın parçacıkların içine çökmesi, eksik olan karşımadamı açıklayabilir.

En son, LHCb, bu CP ihlalinin başka bir örneğini verebilecek bir süreç hakkında sonuçlar bildirdi. Geçtiğimiz hafta arXiv fizik baskı öncesi sunucusu üzerinde yayınlanan gazetede fizikçiler, bir alt kuark ve garip bir kuark içeren bir B mezonu türündeki karmaşık etkileşimleri ölçtüler. Bu parçacıklar, diğer partiküllere çürümeden önce antipartiküllerine dönüşebilir. Ayrıca kimlik ve bozulma değişen bu parçacıkların diğer kombinasyonlarını gözlemlediler. Onların tanık oldukları her şey, Standart Modelin tahmin ettiği gibi oldu; parçacık ve antipartikül davranışı simetrikti.

Koppenburg açıklaması önemsiz değil . Yerine garip kuark kuark aşağı özellikli diğer deneylerde, B at Mezonların Geçmiş ölçümleri, var CP ihlalinin hafif vaka bulundu. Ve geçen yıl, LHCb, B mezondaki çürümelerde garip bir şeyler olduğunu ima eden yeni sonuçlar yayınladı. Ancak CP ihlalini gözlemlemeksizin, bu sonuçlar LHCb’nin cevaplamaya koyduğu en derin soruları cevaplamayacak. Koppenburg’u rahatsız eden Standart Model, var olan tuhaf bir şeyin belirsiz ipuçlarına rağmen, mevcut CP ihlali vakalarını ve yeni ihlal eksikliğini açıklıyor gibi görünüyor.

Bu hala parçacık fiziği ve analiz edilmesi beklenen, daha tutarsızlıkları açığa çıkarabilecek, diğer tutarsızlıkları iptal edebilecek ve evrenin sırlarını gizleyebilecek diğer parçacık davranışlarının ortaya çıkmasını bekleyen kamyon dolusu veri var. Şimdilik, ihtimallere karşı, Standart Model tutuklu görünüyor ve evrenin bir kısmı açıklanamıyor.

Bir önceki yazımız olan Video Oyun Bağımlılığı Zararlımıdır? başlıklı makalemizde video oyun bağımlılığı, video oyun bağımlılığı nedir ve video oyun bağımlılığı zararlımıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Parçacık Fiziğinin Nihai Teorisi - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

Parçacık Fiziğinin Nihai Teorisi - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …

Parçacık Fiziğinin Nihai Teorisi - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Cumhuriyet ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti asırlarca padişahlıkla yönetildikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirmiş ve saltanata son vermiştir. Son padişah Vahdettin, yabancı devletlerin yanında yer almıştır. Buna daha fazla göz yummak, İstanbul hükümetini desteklemek ise imkansız hale gelmiştir. Mustafa Kemal harekete geçti. Kendi yanında yer alan arkadaşları ve halkla birlikte, bir …