Selenyum'un Faydaları Nelerdir - image almonds-484268_1920 on http://merakediyorsan.com
Bilgi

Selenyumdan hiç haberdar olmasanız bile, bu şaşırtıcı besin sağlığınız için hayati önem taşımaktadır. Selenyum önemli bir mineraldir, yani beslenme yoluyla elde edilmelidir. Sadece küçük miktarlarda ihtiyaç duyulur, ancak metabolizma ve tiroid fonksiyonu gibi vücudun önemli süreçlerinde önemli rol oynar.

Güçlü bir Antioksidandır

Antioksidanlar gıdalarda serbest radikallere bağlı hücre hasarını önleyen bileşiklerdir.

Serbest radikaller, günlük olarak vücudunuzda meydana gelen metabolizma gibi süreçlerin normal yan ürünleridir.

Sıklıkla kötü bir rap alırlar, ancak serbest radikaller aslında sağlık için esastır. Vücudun hastalıktan korunması da dahil olmak üzere önemli görevleri yerine getirirler.

Bununla birlikte, sigara, alkol kullanımı ve stres gibi şeyler aşırı miktarda serbest radikal oluşturabilir. Bu oksidatif strese yol açar, bu da sağlıklı hücrelere zarar verir.

Oksidatif stres, kalp rahatsızlığı, Alzheimer hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıkların yanı sıra erken yaşlanma ve inme riski ile ilişkilendirilmiştir.

Selenyum gibi antioksidanlar, serbest radikal sayılarını kontrol altında tutarak oksidatif stresin azalmasına yardımcı olurlar.

Aşırı serbest radikalleri nötralize ederek ve hücreleri oksidatif stresin neden olduğu zararlardan koruyarak çalışırlar.

Bazı Kanserlerin Riskini Azaltabilir

Selenyum, vücuttaki oksidatif stresin azalmasına ek olarak, bazı kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu, selenyumun DNA hasarını ve oksidatif stresini azaltma, bağışıklık sistemini güçlendirme ve kanser hücrelerini yok etme kabiliyetine atfedilmiştir.

350.000’den fazla insanın katıldığı 69 çalışmanın gözden geçirilmesi, meme, akciğer, kolon ve prostat kanserleri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerine karşı yüksek kan selenyum düzeyine sahip olduğunu ortaya koydu.

Bu etkinin yalnızca takviyeleri değil, gıdalar yoluyla elde edilen selenyumla ilişkili olduğunu belirtmek önemlidir.

Bununla birlikte, bazı araştırmalar, selenyum takviyesi ile radyasyon tedavisi gören kişilerin yan etkilerini azaltabileceğini öne sürüyor.

Örneğin, bir çalışmada oral selenyum takviyelerinin servikal ve uterin kanserli kadınlarda genel yaşam kalitesini ve radyasyona bağlı ishali azalttığını buldular.

Bir önceki yazımız olan Parçacık Fiziğinin Nihai Teorisi başlıklı makalemizde parçaçık fiziği, parçacık fiziği teorisi ve parçacık fiziğini nihai teorisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selenyum'un Faydaları Nelerdir - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

Selenyum'un Faydaları Nelerdir - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …

Selenyum'un Faydaları Nelerdir - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Cumhuriyet ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti asırlarca padişahlıkla yönetildikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirmiş ve saltanata son vermiştir. Son padişah Vahdettin, yabancı devletlerin yanında yer almıştır. Buna daha fazla göz yummak, İstanbul hükümetini desteklemek ise imkansız hale gelmiştir. Mustafa Kemal harekete geçti. Kendi yanında yer alan arkadaşları ve halkla birlikte, bir …