Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler - image turkiyeuzay on http://merakediyorsan.com
Bilgi

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem Avrupa hem de Asya’da toprakları vardır. Doğu bölgesine dağlık alanlar hakimdir. İç Anadolu bölgesi ise geniş ovalara sahip bozkır yapıdadır.

Türkiye’de aynı anda dört mevsimi yaşamak mümkündür. Doğuda kar yağıp, kuzey ve batısı yağmur ve selle boğuşurken güneyde denize girmek mümkündür.

Türkiye’nin sekiz tane sınır komşusu bulunmaktadır. Bunlar güneyde Irak ve Suriye, doğuda Gürcistan, İran, Ermenistan ve Azerbaycan, batıda ise Yunanistan ve Bulgaristan bulunmaktadır.

Türkiye yedi tane coğrafi bölgeye ayrılmıştır. Deprem hakkında söylenecek şey Türkiye’nin önemli bir bölge olduğudur. Yakın tarihte ve eskiden oluşmuş büyük depremleri ile de bilinir. Akarsuları ve gölleri ile tarıma destek verir, aynı zamanda barajları ile de bolca su depolayabilmektedir. Toprakları çok bereketlidir, her bölgenin kendine özgü bir ürünü vardır. Ormanlık alanı da geniştir. Ayrıca Türkiye’nin etrafı denizlerle çevrili olduğu için çok fazla adası da vardır, iç bölgelerde de birçok ada bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Cumhuriyet ne zaman ilan edildi? başlıklı makalemizde Cumhuriyet, Cumhuriyet ne zaman ilan edildi ve Cumhuriyet ne zaman ilan edilmiştir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Cumhuriyet ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti asırlarca padişahlıkla yönetildikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirmiş ve saltanata son vermiştir. Son padişah Vahdettin, yabancı devletlerin yanında yer almıştır. Buna daha fazla göz yummak, İstanbul hükümetini desteklemek ise imkansız hale gelmiştir. Mustafa Kemal harekete geçti. Kendi yanında yer alan arkadaşları ve halkla birlikte, bir …

Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler - image patent-225x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Patent nedir?

Patent kelimesi sıklıkla duyduğumuz bir kelimedir. Türkiye’de pek olmasa da özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça önemli bir şeydir. Patent nedir? Patent’i kısaca açıklamak gerekirse yapılan bir buluşu tescillemektir. Bu tescil bulunan devlet için geçerlidir. Türkiye’de patent almak için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurmak gerekir. Her şey için patent alınamaz. Örneğin yeni …