Türkiye'de Kurulan İlk Teknopark - image Render16-ps_3500x1590 on http://merakediyorsan.com
Bilgi

Türkiye’de ilk teknoparkın temeli, 1985 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve İstanbul Sanayi ve Ticaret Odası işbirliği ile atılmıştır. Müteakiben, T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ortak çalışması ile geliştirilmiştir. Sonradan İTÜ-KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi adını alan bu teknokent, İTÜ Ayazağa Kampüsü içerisinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

Dünyada Teknoparklar

 

           Teknoloji üssü olarak da kabul edilen teknopark kavramı ilk olarak1950’li yılların başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ortaya çıkmış ve 1970’li senelerden itibaren İngiltere, Fransa, Belçika, Almanya, İtalya, Japonya ve Kanada gibi çok sayıda ülke tarafından kabul görmüştür.

 

Teknopark Kavramı ve İşlevi

 

Yeni bir teknolojik fikir, buluş veya proje sahibi küçük ve orta ölçekli işletmeler veya müteşebbislerin; bunları hayata geçirebilecekleri, ticari bir ürün, yöntem veya hizmet haline dönüştürebilecekleri imkanların bir arada bulunduğu fiziki alanlara teknokent adı verilir. Teknokentler genellikle üniversite ve /veya büyük Ar-Ge kuruluşları çevrelerinde tesis edilirler.

 

Teknokentlerin başlıca görevleri;

 

– Teknolojik bilgi üretmek,

– Yeni ürün geliştirmek,

– Yeni üretim yöntemleri geliştirmek,

– Verimliliği artırmak,

– Nitelikli ve yaratıcı kişilere iş imkanı sağlamak,

– Teknolojinin transferine öncülük etmek,

– Üretim maliyetini düşürerek karlılığı artırmak,

– Yabancı sermayenin ülkeye girişini sağlamak şeklinde özetlenebilir.

 

Türkiye’de Bulunan Diğer Teknoparklar

 

2017 yılı sonu itibarı ile Türkiye çapında 56 bölgede toplam 69 teknopark bulunmaktadır. Sonuncusu Gaziantep ilinde faaliyetine başlayan teknoparkların yüzde 80’inde Ar-Ge faaliyetlerine devam edilmektedir.

 

Firma sayısının 5 bine yaklaştığı teknokentlerde, bugüne kadar 26 binden fazla proje tamamlanmış olup 8 bine yakın proje de devam etmektedir. Ayrıca mevcut teknokentler, 45 bin kişinin üzerinde sağladığı istihdam kapasitesi ile de ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadırlar.

 

Bir önceki yazımız olan Halk Evleri Ne Zaman Açılmıştır? başlıklı makalemizde Halk evleri ve halk evlerinin açılışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'de Kurulan İlk Teknopark - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

Türkiye'de Kurulan İlk Teknopark - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …

Türkiye'de Kurulan İlk Teknopark - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Cumhuriyet ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti asırlarca padişahlıkla yönetildikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirmiş ve saltanata son vermiştir. Son padişah Vahdettin, yabancı devletlerin yanında yer almıştır. Buna daha fazla göz yummak, İstanbul hükümetini desteklemek ise imkansız hale gelmiştir. Mustafa Kemal harekete geçti. Kendi yanında yer alan arkadaşları ve halkla birlikte, bir …