Türkiye'nin Ürettiği Teknolojik Aletler - image elektronik on http://merakediyorsan.com
Bilgi

Üretilen Teknolojik Aletler

 

Türkiye’de üretilen teknoloji sektörüne verilen destek hızla artmakla birlikte, özellikle ülkemizin genç kesimine Türk malı yazan ürünler üretmeye teşvik edilmektedir. Bununla birlikte bütünüyle bize ait ya da bizim ürettiğimiz ürünler hayatımıza girmiş ve askeri, havacılık, otomotiv alanı gibi sektörlerde kullanılmaya başlanmıştır.

 

Silah, Havacılık ve Savunma Alanında Teknolojik Aletler

 

Türkiye’de üretilen ve yerli teknoloji ürünlerin büyük ve önemli kısmı Savunma Sanayi’ne aittir. 2015 ve diğer yıllardan itibaren savunmayla birlikte havacılık alanında teknolojik alet hayatımıza girmiştir.

 

UMTAS Roketsan’ının girişimiyle taarruz helikopterleri için geliştirilen bir tanksavar füze sistemi olarak üretildi. Kendi içinde barındırdığı teknoloji sayesinde savaş anında zırhlı tehdit oluşturan birimlere karşı etkili bir güç oluşturur. Bir diğer örnek ise; Tamamı Türkiye’de üretilmiş, 140 metre boyuyla Türkiye’nin en büyük yerli ve milli imkanlarla üretilen amfibi tank çıkarma gemisi olan TCG Bayraktar törenle 2015 yılında denize indirilmiştir. Tüm silahları ve gözlem ofisi dahil savaş ve barış anında yardımcı olmakla birlikte afetler neticesinde oluşan yardım anında işlevini gösterir. Havacılıkta ise ufak olan İHA Vestel Efe Vestel tarafından üretilmiştir. Alanındaki hava unsurlarında göre daha uzun uçuş mesafesi ve gözlem yapan bu mini araç kolay bakımıyla da tercih edilir.

 

Otomotiv Alanında Gelişmeler

 

TÜBİTAK önderliğinde üretime geçilmesi planlanan yerli otomobillerin ilk prototip hali 2015 yılında kamuoyuna sergilendi. Önümüzdeki yıllarda seri üretime ve su ile çalışan araçlar yapılacağı bildirilmiştir. Bununla birlikte Ülkemizin ilk güneş panelli otobüsü yakın zamanda üretime geçmiştir. ODTÜ ve MAN ortaklığında üretilen bu otobüs güneşle çalışmasıyla ilerleme kaydedildi. Tarım için de araç üretildi. TÜMOSAN MAKSİMA 9115 Türkiye’de üretilen ilk ve tek 115 beygirlik bir araç oldu. Ülkemizde bazı kurum ve kuruluşların desteğiyle yerli ve milli teknolojik araçlar üretmeye devam etmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Elektrik Neden Kesilir? başlıklı makalemizde elektrik kesilme nedenleri ve Elektrik kesilmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Ürettiği Teknolojik Aletler - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

Türkiye'nin Ürettiği Teknolojik Aletler - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …

Türkiye'nin Ürettiği Teknolojik Aletler - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Cumhuriyet ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti asırlarca padişahlıkla yönetildikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirmiş ve saltanata son vermiştir. Son padişah Vahdettin, yabancı devletlerin yanında yer almıştır. Buna daha fazla göz yummak, İstanbul hükümetini desteklemek ise imkansız hale gelmiştir. Mustafa Kemal harekete geçti. Kendi yanında yer alan arkadaşları ve halkla birlikte, bir …