Video Oyun Bağımlılığı Zararlımıdır? - image k77poqzavezny3cznc1r on http://merakediyorsan.com
Bilgi

Dünya Sağlık Örgütü, araştırmacıların Süper Nintendo çağından beri eğitimgören bir olguyu resmen tanıma eşiğinde : video oyunu bağımlılığı. Hareketi destekleyen bilim adamları ve halk sağlığı savunucuları, kompulsif video oyunlarının, bir kişinin zihinsel ve fiziksel sağlığına ciddi şekilde zarar verebilecek ayrı bir bozukluk olduğunu söylüyor. Ancak diğer uzmanlar, oyun gibi ortak bir davranışın potansiyel bir hastalık olarak sınıflandırılmasının bilimsel olarak sağlıksız olduğunu ve oyunculara karşı eski bir damgayı yeniden canlandırmak için kullanabileceğini söylüyor.

2011 yılından bu yana DSÖ, dünyanın dört bir yanındaki doktorlar ve hastaneler tarafından güneş altında yaşanan her hastalığın ve yaralanmanın teşhisi ve izlenmesi için kullanılan kullanışlı bir rehber olan Uluslararası Sınıflandırmalar (ICD) kod dizisinin 11. sayısını geliştirmek için halka arzda çalışmaktadır. . Benzer şekilde, sigorta şirketleri belirli bir tedaviyi kapsamaya karar verip vermemek için ICD kodlarına güvenirler. Bu Aralık ayında DSÖ, “oyun bozukluğu” kodunu çevrimiçi olarak sunulan ICD-11’in beta taslağına ekledi.

DSÖ’nün davranış bozukluğu ya da uyuşturucu bağımlılığından kaynaklanan daha büyük bir bozukluk şemsiyesi altında yer alan oyun bozukluğununtanımı, kişinin yaşamını devraldığı “sürekli ya da tekrar eden oyun davranışları” olarak tanımlıyor; Başka bir şey yapmak, negatif sosyal sonuçlara neden olur. Buna, ilişkileri, iş umutlarını veya okulun performansını bozmak dahildir. Son olarak, bu modelin en azından teşhis konması için 12 ay veya daha uzun süre dayanması gerektiğini, ancak belirtiler yeterince şiddetli ise “gerekli süre kısaltılabilir”.

“Tehlikeli oyun” için önerilen diğer bir kod , “birey ya da bu bireyin etrafındaki diğer kişilere zararlı fiziksel veya zihinsel sağlık sonuçları yapma riskini önemli ölçüde artıran çevrimiçi ya da çevrimdışı oyun” anlamına gelmektedir.

Ancak aşırı aşırı oyun oynarken ne kadar zararlıdır? Özellikle kültürlerin video oyunlarına ulusal bir spor gibi davrandığı Asya ülkelerinde, insanların oyun alışkanlıklarının kontrolden çıkması ve sağlıksız hale getirilmesi hikayelerinden hiçbir eksikliği yoktur. Örneğin, Ocak 2015’te, Tayvan’daki iki kişi -bir hafta uzakta -bir internet kafede günlerce oynamaya başladıktan sonra öldüler . Ve bu yılın başlarında Amerika’da 35 yaşındaki Virginialı bir adam , 24 saatlik bir oyun maratonunun sonlarına doğru, kalp krizinden öldüve Twitch aracılığıyla çevrimiçi olarak akıtıldı.

DSÖ, video oyun bağımlılığı için etiketi düşünen tek organizasyon değildir. 2013’te Amerikan Psikiyatri Birliği , kod dizininin 5. sayısını, Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı’nı piyasaya sürdükleri sırada gözlemlemek için “Internet Oyun Bozukluğu” nu koşulların bir listesine yerleştirdi . Bu sınıflandırma, sonraki araştırmalarda varlığını doğruladıysa, durumun gelecekteki yayınlarda resmen tanınabileceği anlamına gelir.

Zorlayıcı kumar, kontrol edilemez uyuşturucu kullanımı veya herhangi bir takıntılı davranış gibi zorlayıcı oyunların zararlı olabileceği açıktır. Oyun oynamanın gerçekten bir sağlık bozukluğu haline gelip gelmeyeceğine karar verirken tartışmalar (ve oldukça ısınmış haldedir) ortaya çıkıyor. Video oyunlarının toplumu nasıl etkilediğini inceleyen Florida’daki Stetson Üniversitesi’nden bir psikoloji profesörü olan Chris Ferguson’un DSÖ kararına yönelik eleştirilere göre, video oyun bağımlılığının “gerçek” bir zihinsel hastalık olabileceğini göstermeye yakın olmamıza hala devam ettik. Şizofreni veya depresyon ile aynı anlamda.

Ferguson bana bir e-postayla “Bu, çok zayıf bir şekilde düşünüldüğü bir karartı [WHO tarafından]” dedi. “Şu an sahip olduğumuz kanıtlar, ‘oyun bozukluğunun’ diğer zihinsel sağlık sorunlarının sadece semptomatik olduğunu ve oyunların çoğu zaman bu sorunlar için bir başa çıkma mekanizması olarak kullanılabileceğini önermektedir.”

Ferguson, “Kuşkusuz bazı insanlar yiyecek, cinsellik, iş, dans gibi şeyleri aştıkları gibi oyunları aşırıya kaçırıyorlar ancak bağımsız bir oyun bozukluğu teşhisinin gerçek gerekçesi yoktur” dedi.

Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi’nde oyun çalışmaları profesörü Espen Aarseth, video oyun bağımlılığı çalışmalarının altında yatan önemli bir kusurun, araştırmacıların tarihsel olarak uyuşturucu bağımlılığı gibi tedavi ettiklerini, özellikle belirtilerin ve anket sorularının kontrol listesinde bulunduğunu belirtti onlar teşhis etmek için kullanırlar. Bu kontrol listeleri, “sadece eğlence, kültürel ve sosyal aktiviteler için gerçek bir bağımlılığı ortaya çıkarmak için uygun değildir” dedi. Eroin’in aksine, herkesin hayatlarının bir noktasında video oyunları oynadığını söyledi.

Oxford Üniversitesinde deneysel bir psikolog Andrew Przybylski, en iyi ihtimalle video oyun bağımlılığının kumar bağımlılığının bir alt kümesi olarak görülebileceğini söyledi. Ancak Przybylski, ikisini birden karşılaştıran dikkatli ve yüksek kaliteli bir bilim bulunmadığını belirtti ve eklediği bir problem de, video oyun ek araştırma alanının tamamını rahatsız ettiğini belirtti.

Örnek olarak, Przybylski, ortak video oyun bağımlılığının genellikle Reddit kullanıcılarının anketlerine veya diğer çevrimiçi örneklere dayandığını araştırıyor. Video oyun bağımlılığını nasıl teşhis edeceğiniz konusunda hala net bir fikir birliğinin olmadığına dikkat çekiyor: Farklı araştırmacılar, yüzde 0,5’ten yüzde 40’ın üzerinde olan normal oyuncular arasında bağımlılık tahmini oranlarına yol açan farklı ölçütler kullanıyor . “Çok titiz, açık ve önceden kaydı yapılmış bilim eksik” dedi. “Açık bilimlere, iyi örneklere, üniversitemiz basın bültenleri için çalışmalarımızı sansasyonel hale getirmeye son vereceğiz.”

2016’da Ferguson, Aarseth ve Przybylski , DSÖ’ye açık bir mektup göndermek için 26 araştırmacı arasında yer aldı; ilk önce ICD-11’de “oyun bozukluğu” nun yer alacağı bir öneri çevrimiçi olarak çıktı. Yukarıdaki eleştirilerle birlikte, mektupta, video oyun bağımlılığını bir tanı olarak önermek bile, yalnızca video oyunlarını oynayan milyonlarca çocuğa (ve giderek daha yaşlı yetişkinlere) yönelik olarak damgalamakta ısrar edeceği konusunda uyarıda bulundu.

Ferguson, WHO’nun kararının yalnızca bilim tarafından değil aynı zamanda politikayla da motive olduğuna inanıyor. İspat olarak, madde kullanımı ve bağımlılık davranışlarından kaynaklanan Bozukluklar için ICD-11 önerilerinde teknik lider olan Vladimir Pozynakv ile yaptığı bir e-posta görüşmesini belirtti. Bir e-postada, Pozynakv, “aşırı paydaşların sağlık konularını göz önüne alarak” paydaşlarımızdan gelen güçlü talepleri belirlemek “açıkladı. [.] Başka bir DSÖ yetkilisi tarafından Ferguson’a gönderilen benzer bir e-posta, özellikle Asya ülkelerinden gelen büyük baskıları Bu, “görünüşte önerilen duruma atfen.

Ancak Pozynakv, DSÖ’nün, video oyun bağımlılığını kodlamaya karar vermede politikadan etkilenen herhangi bir karakterizasyonu yalanladı. Aslında 2013’te DSM’ye oyun bozukluğunun ICD-11’in bir parçası olması gerekip gerekmediğini araştırmaya başlamış olduğunu ve DSÖ araştırmacıları arasındaki yoğun istişarelerin yanı sıra toplu öneri sonrasında DSÖ’nün bunu tanımaya karar vermesinin DSM’ye dahil olduğunu söyledi. Örgüt tarafından çalışma grupları vasıtasıyla bir araya getirilen uzmanlar.

Pozynakv, “Size şunu söyleyebilirim; bu, bir açıklama olarak düşünülmelidir; oyun bozukluğunun ICD-11’e dahil edilmesiyle ilgili herhangi bir DSÖ üye ülkesinden resmî bir baskı veya herhangi bir resmi iletişim yok” dedi. Gerçekten de gerçekleşen bazı ülkelerde halk sağlığı görevlileri, klinisyenler, diğer sağlık uzmanları tarafından bu rahatsızlıktan muzdarip kişiler hakkında dile getirilen bir endişe var. Bu durumun diğer sağlık alanlarında oluşabilecek etkileri hakkında; aile işlevselliği, sosyal işlevsellik vb.

“[Herhangi bir resmi baskı] gerçekleşmedi. Pozynakv gerçekleşmedi “diye vurguladı.

Pozynakv, oyun bozukluğunun içeriği ve ihlalleri hakkında hala tartışmalar sürmekte olduğunu kabul ederken, birçok araştırmacı DSÖ’nün kararını savundu ve Ferguson ve diğerleri tarafından yapılan tartışmaları çürüttüğünü belirtti.

Buna, 1990’lı yıllarda oyun bağımlılığı eğitimi alan ilk insanlardan biri olan İngiltere’de Nottingham Trent Üniversitesi’ndeki Uluslararası Oyun Araştırma Birimi’nde araştırmacı ve Kumar Araştırmaları Profesörü olan Mark Griffiths dahildir.

Griffiths, son zamanlarda hala bilimsel görüş birliğine varamayacağını savunarak bile, video oyun bağımlılığını nasıl daha iyi teşhis edebileceğimizin altını çizmemiz gerektiğini kabul ediyor . Ferguson ve diğerlerinin eleştirilerine değinen bir çalışmada kendisi ve arkadaşları, video oyun bağımlılığının temelini oluşturan bilimin son yıllarda sıçrama ve sınırlar geliştirdiklerini ve şimdi de dünyadaki ülkelerde ve beyin görüntüleme sisteminde bunun uyuşturucu bağımlılığına benzer şekilde ortaya çıkabileceğini gösteren veriler. Griffiths ayrıca kliniklerin bulunduğunu belirtti ( Güney Kore dahil ülkelerde), oyun alışkanlıkları kendileri ve çevrelerindeki diğer insanlara zarar veren insanlara yönelik olup, hastaların ve hekimlerin kullanabileceği somut bir teşhisinin önemini göstermektedir.

Griffiths, “Video oyun bağımlılığı konusunda dünyadaki herkesten daha çok sayıda kâğıt yayınladım, bu alanda yapılan araştırmaların doğruluğunu onayladığından kesinlikle bu karardan vazgeçtim,” dedi Griffiths bir e-postayla. “Ben ilgilendiğim kadarıyla var olduğuna dair yeterli kanıt daha var.”

Süregelen anlaşmazlığa rağmen, her iki taraf da sağlıksız oyunların ince bir azınlık oyuncudan daha fazlasını etkileyecek bir şey olarak görülmemesi gerektiğini kabul ediyor.

“Kumar, alkol kullanımı, tütün kullanımı vb. Ile benzerlik taşıyor. Alkol kullananların çoğu alkol kullanım bozukluğu belirtileri göstermiyor; Piyango biletleri satın alanların çoğunun kumar bozukluğuna yakın bir şeyleri yok. Dolayısıyla, normal davranışları pateleştirmiyoruz “, dedi. DSÖ Pozynakv. “Belli kriterlere sahip çok spesifik bir durumdan söz ediyoruz. Ve muhtemelen çok küçük bir oran-muhtemelen bazı popülasyonların yüzde birinden fazla değil- tüm oyunculardan rahatsızlığa kim hak verecek. ”

ICD-11 ve oyun bozukluğunun eklenmesinin gelecek yıl resmen başlaması bekleniyor, ancak çoğu ülkenin münhasıran onu kullanması yıllar alabilir. Ancak video oyun bağımlılığının alkolizm benzeri bir hastalık olarak görülebileceği konusunda, DSÖ tarafından onaylanmış bir etiket bile şiddetli tartışmayı halledecek gibi görünmüyor.

Bir önceki yazımız olan Laptoplarınız Aslında 30 Yıllık Pclerden Dahamı Yavaş? başlıklı makalemizde laptop aslında yavaşmı, laptop neden yavaş ve laptoplar neden yavaşlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Video Oyun Bağımlılığı Zararlımıdır? - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

Video Oyun Bağımlılığı Zararlımıdır? - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …

Video Oyun Bağımlılığı Zararlımıdır? - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Cumhuriyet ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti asırlarca padişahlıkla yönetildikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirmiş ve saltanata son vermiştir. Son padişah Vahdettin, yabancı devletlerin yanında yer almıştır. Buna daha fazla göz yummak, İstanbul hükümetini desteklemek ise imkansız hale gelmiştir. Mustafa Kemal harekete geçti. Kendi yanında yer alan arkadaşları ve halkla birlikte, bir …