Yeni Keşfedilen Polimer Ekranları Koruyacak - image cracked-screen-796x527 on http://merakediyorsan.com
Teknoloji

Türk araştırmacılardan oluşan bir ekip, mobil bilgi işlemenin kutsal kapısını keşfettiklerini söylüyor: çatlaklardan kendisini iyileştirebilen yeni bir cam türü.

Bir dergide, Türkiye Kimya araştırmacıları tarafından yayınlanan bir araştırmada, hafif ısı ve el basıncıyla kendini iyileştirebilen “polyetherthioureas” adı verilen sert cam benzeri bir polimer bulduğuna inanıyorlar.

Araştırmacılara göre:

Yüksek mekanik sağlamlık ve iyileştirme kabiliyeti birbirini dışlayan niteliktedir. Çoğu durumda, kırık kısımların onarımı için, çapraz bağlantılı ağlarının yeniden düzenlenmesi için 120 derece Celsius ya da daha yüksek bir sıcaklığa ısıtılması gereklidir.

Yöntemleri, ancak hafif sıkıştırma (elle) ve 21 santigrat derece (69.8 Fahrenhayt) sıcaklık gerektirir.

Keşif, birçok harika buluşların olduğu tarzda, kazara oldu.

Keşif, malzemenin bir tutkal türü olarak çalışacağını düşünen lisansüstü öğrenci tarafından yapıldı. Ancak polimerin kenarlarını kestikten sonra geride kalanların kendisine sadık kalacağı ve bir kere sıkıştırılmış ve ısıtıldığında sertleştirilmiş bir bağ oluşturduğu bulundu.

Bir önceki yazımız olan Japon Bilim Adamları İnsan Robot Üretti başlıklı makalemizde insan robot üretildi, insan robotları nedir ve Japon Bilim Adamları İnsan Robot Üretti hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Keşfedilen Polimer Ekranları Koruyacak - image seo-nasıl-yapılır-260x160 on http://merakediyorsan.com
Teknoloji
İç SEO nasıl yapılır?

İç SEO nedir? İç SEO site içi yapılan optimizasyonlardır. Bunları kısaca sayacak olursak içerik, başlık, meta description, linklendirme, site hızıdır. İç SEO ile amaçlanan sitenin botlar tarafından daha iyi daha hızlı taranmasıdır. İç SEO nasıl yapılır? Başlık, SEO için en önemli kısımlardandır. Google dahil bütün arama motorları ilk olarak başlığa …

Yeni Keşfedilen Polimer Ekranları Koruyacak - image Lead-magnet-Eltechs-1-w450-260x160 on http://merakediyorsan.com
Teknoloji
Overclock nedir?

Günümüzde bilgisayarlar hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri haline geldi. Herkes günün belli bir saatini bilgisayar başında geçirmeye başladı. Hepimizin bilgisayarının özellikleri farklı ve hepimizin bilgisayarlardan beklentileri aynı önde değil. Elindeki bilgisayardan çok daha fazla yararlanmak isteyenler günümüzde overclock (hız aşırtma) yöntemine başvuruyor. Bu tam olarak elinizdeki bilgisayarı değiştirmeden ondan daha çok …

Yeni Keşfedilen Polimer Ekranları Koruyacak - image  on http://merakediyorsan.com
Teknoloji
Televizyonlarda Yaşanan Tarihsel Gelişim

Televizyonlar, hayatımızın her alanında kullandığımız araçlar haline gelmiştir. Evlerimizde kullanmış olduğumuz tüplü tv’ler, yerini 4K Ultra HD ekran tv’lara bırakalı, bir hayli zaman olmuştur. Ancak artık buna da çok fazla ihtiyaç duyulmamakta. Arabalarda bulunan televizyonlar, cep telefonlarıyla çantamıza dahi girmeyi başarmıştır. Artık, herhangi bir sahile gittiğimizde, telefonumuzdaki televizyonu açarak, her …