Yeni Öldürücü Virüs Rinovirüs C - image rb8rnimcswqqnst1xmvj on http://merakediyorsan.com
Bilgi

Çalışma 2013 yılının Şubat ayında başlayarak açıkladığına göre, Uganda’nın Kibale Ulusal Parkı’nda yaşayan 50’den fazla şempanze topluluğuna, rahatsız edici ve inanılmaz derecede bulaşıcı bir solunum hastalığı geldi. Salgın patlamasının sonunda sona ermiş olan Eylül ayında, çoğu kişi onu yakalamıştı ve dört yetişkin şempanzenin yanı sıra sevimli Betty de onun tarafından öldü.

Neyse ki Uganda’lı bir veteriner, ölümünden kısa süre sonra Betty’nin cesedini kurtarabildi ve numune alabildi. Bu, salgını araştıran bilim insanlarının, büyük bir şaşkınlık yaratarak, bunun nedenini keşfetmelerine izin verdi: İnsanların ortak soğukluğuna neden olan yüzlerce virüsün biri olan rinovirüs C olarak bilinen bir germ.

Wisconsin-University of Wisconsin Veterinerlik Okulu’ndan profesör olan üst düzey araştırmanın yazarı Tony Goldberg, “Rinovirüs C’nin insanlardan başka bir şeyi etkileyebileceği tamamen bilinmiyordu” dedi . “Şempanzelerde bulmak şaşırtıcıydı ve sağlıklı şempanzeleri açık bir şekilde öldürebileceği şaşırtıcıydı.”

Bilim adamları 1960’lı yıllarda yapılan deneylerden bildikleri kadarıyla, diğer rinovirüslerin (A ve B) şempanze için yapabilecekleri en ufak bir olaya neden oldu. Ancak, 2006 yılında ilk kez tespit edilen rinovirüs C, diğer soğuk türlere göre daha can sıkıcı bir canavar. Birincisi, çocuklara özellikle zorla vuruyor gibi görünüyor. Astımlı çocuklarda , yetişkinlikte devam eden solunum sıkıntısı çekmesine neden olabilecek ciddi bir saldırı riski artırabilir .

Rhinovirus C virüsünü bu kadar sert yapan şeylerin bir kısmı, bazılarımızın genetik açıdan savunmasız olması. Hücrenizin her birinin yüzeyi, hormonlar ve besinler gibi diğer moleküllerle etkileşime girmesine izin veren reseptörlerle noktalanır. Ancak virüsler bu reseptörleri bir hücreye girip onu ele geçirmek için kullanırlar. Bazı insanlar, küçük bir genetik varyasyonsayesinde , solunum sisteminin hücrelerinde bir reseptör versiyonu taşır ve bu da rhinovirüs C’nin daha kolay girmesini sağlar. Araştırmacılar, Kibale Ulusal Parkı şempanzelerinin genetik yapısına poop örnekleri yoluyla baktığında, aynı genetik varyasyonu buldular.

Bunun muhtemel olanı, vahşi şempanzelerin daha önce sadece cibinovirüs C’ye rastlamamış olması ve bu da yollarını keserken Kibale şempanzelerini ördekler gibi oturmasına neden olmuştur. Betty’de bulunan rinovirüs C’nin suşu, insanlarda bulunanlardan rastlanmaz görünüyordu ve orijinal kaynağı bazı masum insanların neredeyse olduğundan emin görünüyordu.

Goldberg, “Bu virüse şempanze bulaştırma riski var” dedi.

Bu hikayenin parlak yanı, insanoğlunun soğuk mikroplardan kaynaklanan bu ve önceki patlamalardan dolayı, turistlerin ve araştırmacıların, vahşi maymunlarla etkileşimde bulunulduğunda yüz maskesi takmaları standart bir uygulamadır. Araştırmacılar, şans eseri olarak on yıllar önce laboratuarda gerçekleştirdiğimiz rinovirüs deneylerini, bilim adamlarının gelecekteki vahşi muadillerini nasıl koruyacaklarını anlamalarına yardımcı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın En Eski Fosilleri Bulundu başlıklı makalemizde dünyanın en eski fosilleri, Dünyanın En Eski Fosilleri Bulundu ve en eski fosiller hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yeni Öldürücü Virüs Rinovirüs C - image pizzayapimi-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Pizza Yapımı

Pizza yapımı istiyorsanız üstelik jambonlu olsun istiyorsanız bu tarif tam size göre. Kahvaltıların sevilen malzemesi olan jambon pizza hamuru ile buluşup bizlere bambaşka bir lezzet sunuyor. Sizler için jambonlu Pizza tarifini paylaşıyoruz. Jambonlu Pizza için malzemeler: Öncelikle hamuru hazırlamamız gerekiyor. Pizzanın için mayalı hamur kullanmanızı tavsiye ederiz. Hamur malzemeleri: 1 …

Yeni Öldürücü Virüs Rinovirüs C - image turkiyeuzay-260x160 on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Türkiye Coğrafyası Hakkında Kısa Bilgiler

Türkiye bir yarım adadır. Bunun sebebi üç tarafı denizlerle çevrili olmasıdır. Bu denizler Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi’dir. Ayrıca bir iç deniz olan Marmara Denizi’ne sahiptir. Türkiye ile Kıbrıs arası Akdeniz ile kesilir. Türkiye, dünyanın dört bir yanına denizden taşımacılık yaparak, ülke ekonomisini geliştirmektedir. İki boğazıyla stratejik bir noktada bulunur. Hem …

Yeni Öldürücü Virüs Rinovirüs C - image  on http://merakediyorsan.com
Bilgi
Cumhuriyet ne zaman ilan edildi?

Osmanlı Devleti asırlarca padişahlıkla yönetildikten sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştirmiş ve saltanata son vermiştir. Son padişah Vahdettin, yabancı devletlerin yanında yer almıştır. Buna daha fazla göz yummak, İstanbul hükümetini desteklemek ise imkansız hale gelmiştir. Mustafa Kemal harekete geçti. Kendi yanında yer alan arkadaşları ve halkla birlikte, bir …